Demonštrácia – STOP zákonu, ktorý je proti učiteľom

Autor: Iniciatíva slovenských učiteľov | 7.5.2019 o 22:27 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  342x

9. mája je znova čas ísť do ulíc. Informujte o tom prosím osobne svojich kolegov a známych. Vládna garnitúra ignoruje nie len 21 000 podporovateľov

 Petície za stiahnutie zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý sa po prezidentovom vete chystá opäť schváliť parlament, ale celé školstvo na všetkých jeho úrovniach. Je vec našej stavovskej cti, aby sme sa v takejto situácii postavili na odpor. 9. mája budú poslanci parlamentu už druhý krát hlasovať o zákone, ktorý je proti učiteľom. Poďme nahlas povedať "STAČILO", poďme jasne vyjadriť, že chceme lepší zákon a lepšie školstvo.

Príďte štvrtok 9. mája o 15.30 pred Úrad vlády na Námestie slobody odkiaľ budeme spolu kráčať pred parlamentZoberte so sebou aj kolegov a známych, pretože kvalitné školstvo je cesta k lepšej budúcnosti. Tu je udalosť k demonštrácii na facebooku: https://www.facebook.com/events/600355507041402/ (Kliknite na „Zúčastním sa“, alebo "Mám záujem" a tlačidlom "Zdielať" pozvite svojich priateľov, nech vie o demonštrácii čo najviac ľudí.)

7. mája sme poslali poslancom parlamentu otvorený list s názvom "Výzva poslancom NR SR k hlasovaniu o zákone o pedagógoch", ktorý nasleduje.

Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec,

pred hlasovaním o novom zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch si prosím prečítajte argumenty, prečo my, učitelia, s novým znením zákona nesúhlasíme.

Predložená verzia zákona nespĺňa požiadavky Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020. Doterajšie naháňanie sa za kreditmi malo byť nahradené systémom vzdelávania pedagógov, ktorý by garantoval zvýšenie kvality vzdelávacieho procesu. Namiesto tejto dlho očakávanej zmeny však dochádza iba k redukcii súčasného systému, s ktorým nie sú spokojní učitelia, odborníci či analytici ministerstva financií. Obmedzená platnosť kreditov a na ne naviazaných príplatkov, ako i oklieštenie možností vzdelávania pôsobia demotivujúco. Zákon priamo diskriminuje niektoré skupiny pedagógov, napr. učiteľov materských škôl, vychovávateľov, asistentov učiteľa a zahraničných lektorov a výrazne obmedzuje možnosť ich kariérneho rastu. Vychovávateľom v školských kluboch detí a špeciálnej škole internátnej sa síce znížil rozsah priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, ale iné skupiny, napr. vychovávatelia špeciálneho výchovného zariadenia či školského internátu, alebo učitelia materských škôl, sú diskriminované. Zákon nezaručuje dostatočnú ochranu pred bossingom, riaditeľ a zriaďovateľ sú naďalej nepostihnuteľní. Hodnotenie riaditeľov a vedúcich zamestnancov, ktoré malo zabezpečiť demokraciu a reciprocitu na pracovisku, bolo zo zákona vypustené. Naopak, zákon zvyšuje právomoci riaditeľa, ktoré brzdia proces demokratizácie školy a môžu viesť k výskytu sociálno-patologických javov. Etický kódex, zákonom určený ako povinná norma správania sa pedagógov, ministerstvo doposiaľ  nezverejnilo a takýto typ ideového dokumentu nemá právnu silu.

Každý rok výrazne narastá nedostatok učiteľov. Pomôžte, prosím, zastaviť proces odchodu tých najlepších. Pokúste sa presadiť dôkladnú prípravu komplexného a moderného zákona v úzkej spolupráci s pedagógmi.

Žiadame Vás, aby bol zákon vrátený vláde. O tom, ako kvalitne sa bude v našich školách učiť, budete rozhodovať aj Vy, hlasovaním 9. mája.

https://www.youtube.com/watch?v=H4ZrSZUC2UM&feature=youtu.be

Iniciatíva slovenských učiteľov

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Viaceré mestá hlásia preťažené odberné miesta

Začalo sa plošné testovanie obyvateľov Slovenska.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?